Jak pojawia się nierównowaga opony?
Nierównowaga opon zazwyczaj pojawia się, gdy bieżnik opony zużywa się nierównomiernie. Dzieje się tak ze względu na indywidualny styl jazdy kierowcy. Czynniki, np. ostre hamowanie, szybkie wchodzenie w zakręty itp., przyczyniają się do zużywania się rowków i żeber opony w różnym stopniu. Skutek: Koło nie obraca się równo dookoła środka obrotu i następuje nierównowaga.
W tej sytuacji oznacza to: jedź do mechanika, któremu ufasz! Nierównowagę należy zniwelować, dodając ciężarki do felgi, aby zrównoważyć oponę i zapobiec szybszemu zużywaniu się profilu opony.
Kiedy należy wyważać opony?
Ogółem należy sprawdzać swoje opony pod kątem wyważania przynajmniej raz w roku. Nie ma ustalonej procedury, kiedy opony należy wyważać. Jednak jest to całkowicie konieczne, jeśli zakładasz nowe opony na felgi. Wyważanie sprawia, że opony zawsze toczą się płynnie i bezbłędnie. Wyważanie jest częścią usługi zakładania nowych opon w każdym warsztacie mechanicznym. Jeśli zauważysz nieprawidłowości podczas kierowania samochodem, np. odczuwalne drgania kierownicy, to należy wyważyć opony.
Nierównowagę w Twoich oponach można wykryć poprzez następujące oznaki:
- Drgająca lub „trzepocząca” kierownica
- „Niższa łatwość kierowania przy prędkości 80-120 km/h”
- Zmniejsza się styk opony z powierzchnią