2. Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza
Zbyt niskie ciśnienie powietrza nie tylko zwiększa ryzyko awarii i wypadków, ale też skraca żywotność opon. Ciśnienie powietrza optymalne dla danego samochodu podawane jest w dokumentach pojazdu. Sprawdzaj je często i w razie potrzeby dopompowuj. W ten sposób ograniczysz zużywanie się bieżnika i wewnętrznych części opony. Przy okazji możesz też wzrokowo dokonać przeglądu bieżników. Czy w oponie są ciała obce, jak gwoździe bądź kolce? Ostrożnie je powyciągaj i sprawdź, czy opona nie została uszkodzona.
3. Koryguj swój sposób jazdy
Im wolniej jedziesz, tym opony wolniej się zużywają. Do większego zużycia prowadzi przede wszystkim silne przyspieszanie i nagłe hamowanie. Należy też uważać na progi zwalniające. Zwalniać i ruszać należy jednakowo: powoli i ostrożnie. W rezultacie opony nie są poddawane tak silnym naciskom jak przy większych prędkościach.
4. Często rób postoje
Tym, którzy myślą, że jeżdżąc mniej, chronią opony, można powiedzieć: to tylko częściowa prawda. Jeśli nawet nie używasz pojazdu przez dłuższy czas, opony pozostają pod obciążeniem. Ciężar dociska opony do podłoża zawsze w tym samym punkcie. Materiał zużywa się szybciej w miejscu, na które wywierany jest większy nacisk. Zwłaszcza najeżdżanie na brzeg krawężnika może doprowadzić do uszkodzenia opony. Gdy opona znajduje się na takiej krawędzi, poddawana jest szczególnie dużym naciskom.
Od czasu do czasu przeparkuj samochód i uważaj na krawężnik. Przejechanie kilku metrów wystarczy do odciążenia szczególnie obciążonych miejsc. Takie postępowanie zapobiega spłaszczeniom bieżnika i utracie wyważenia kół wskutek jednostronnego nacisku.
5. Opony należy przechowywać w odpowiedni sposób
Oba rodzaje opon, zimowe i letnie, należy przechowywać w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym, jeśli tylko jest to możliwe. Przede wszystkim nie wolno ich wystawiać na działanie światła słonecznego. Dzięki temu materiał pozostanie sprężysty i nie popęka. Opony bez felg należy przechowywać ustawione w pionie. Kompletne koła można przechowywać ułożone na płask lub na wieszaku.
Jak długo można używać nowych opon?
Nawet pozornie nowe opony mogą już wykazywać oznaki zużycia. Nawet leżąc w warsztacie, mogły zmienić właściwości. Nowa guma na ogół zapewnia lepszą przyczepność i jest mniej wrażliwa na warunki otoczenia. Dlatego nowe opony nie powinny być starsze niż trzy lata.