Czym są opony zimowe?
Opony zimowe są przeznaczone do używania w klimatach zimnych, zwłaszcza przy dużych ilościach śniegu i lodu. Są bezpiecznym wyborem na porę zimną, bo właśnie wtedy są w swoim żywiole. Mroźne warunki panujące w niektórych krajach spowodowały wprowadzenie tam przepisów regulujących używanie opon zimowych ze względów bezpieczeństwa. Zanim więc zdecydujesz, jakie opony zamierzasz kupić upewnij się, czy prawo nie zobowiązuje do jazdy na oponach zimowych.
Wygląd opon zimowych
Gdy popatrzymy dla porównania na opony całoroczne, opony zimowe mają znacznie głębszy wzór bieżnika. Wyraźnie widać na nim krawędzie, które „wgryzają się” w śnieg czy lód. Oprócz tego opony zimowe pokryte są gęstą siecią wąskich szczelin. To tak zwane lamele. Zapobiegają one poślizgom na ośnieżonych nawierzchniach.
Mieszanka gumowa opon zimowych jest bardzo elastyczna i najbardziej miękka z używanych w omawianych trzech rodzajach opon. Dzięki swej elastyczności zapewnia lepszą przyczepność i nie boi się niskich temperatur.
Opony zimowe powinny nosić oznakowanie takie jak symbol alpejski czy oznaczenie M+S. Począwszy od października 2024 roku dopuszczone będą jedynie opony oznaczone symbolem alpejskim.
Parametry eksploatacyjne opon zimowych
Jak działają opony zimowe? Ze względu na zastosowanie miękkiej mieszanki gumy zapewniają one doskonałą przyczepność w temperaturach poniżej 7°C. W takich temperaturach zachowują one elastyczność, w przeciwieństwie do opon całorocznych czy letnich. Z drugiej strony, w temperaturach powyżej 7°C opony zimowe stają się jeszcze bardziej miękkie, przez co zużywają się szybciej. Wielu kierowców jeżdżących na oponach zimowych w wyższych temperaturach zauważa, że pojazd reaguje nienaturalnie miękko.
Głęboki wzór bieżnika umożliwia oponom zimowym skuteczne usuwanie błota pośniegowego. Wspomniane krawędzie dają zwiększoną przyczepność na śniegu. Kolejny czynnik lepszej przyczepności na śniegu: lamele. Dostający się do nich śnieg chwyta zaśnieżoną nawierzchnię lepiej, niż guma. Lamele dają też lepszą przyczepność na lodzie, zapewniają lepsze prowadzenie i niższy poziom hałasu.