Jaka jest różnica pomiędzy oponami letnimi, wielosezonowymi a zimowymi?

Gdy szukasz nowego kompletu opon, musisz podejmować decyzje nawet kiedy jeszcze nie wiesz, jakie opony kupić. Najważniejsze to: jakiego rodzaju opony kupić? Czy będą to uniwersalne opony całoroczne? Czy lepsze od nich będą opony zimowe i letnie? Aby pomóc Ci znaleźć odpowiedź na te pytania, zebraliśmy najważniejsze informacje o każdym z tych rodzajów opon oraz różnicach między nimi. Dzięki nim będziesz w stanie podejmować świadome decyzje.

Opony całoroczne vs opony zimowe vs opony letnie

Czym są opony całoroczne?

Opony całoroczne są dokładnie tym, co oznacza ich nazwa: nadają się na wszystkie pory roku – z pewnymi wyjątkami. Poniżej przeanalizujemy cechy opon całorocznych i ich zalety.

Wyglądopon całorocznych

Klasyczna opona całoroczna ma bieżnik z tzw. blokami. Ułożonymi typowo w deseń „jodełki”. Głębokość bieżnika jest większa, niż w oponach letnich, lecz nie tak duża, jak w oponach zimowych.

Mieszanka gumowa, z której są wykonane, jest dość twarda, zwłaszcza jeśli porównać opony całoroczne z zimowymi. Właśnie dlatego te opony nie zużywają się tak szybko – opony całoroczne mają większą trwałość bieżnika ze względu na zastosowanie twardszego materiału. Jednak mieszanka ta nie jest aż tak twarda, jak w oponach letnich. W związku z tym również trwałość bieżnika jest mniejsza, niż w oponach letnich.

Opony całoroczne mogą mieć jedno lub dwa oznaczenia, świadczące o dobrej przydatności w zimie: Pierwsze to M+S (Mud + Snow, czyli błoto i śnieg), mówiące o dobrej przyczepności na obu rodzajach nawierzchni. Oznaczenie to nie jest jednak certyfikowane, w przeciwieństwie do drugiego oznaczenia, symbolu alpejskiego (3PMSF – „3 Peak Mountain Snow Flake”). Dlatego począwszy od października 2024 r. w miesiącach zimowych będzie można używać wyłącznie opon zimowych albo całorocznych oznaczonych tym symbolem.

Barum. Marka koncernu Continental.
Dobre opony. Dobra cena.