Kiedy korzystać z opon letnich
Co do zasady opony letnie stosuje się, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 7°C. Jeśli masz już opony zimowe, z których korzystasz, gdy temperatura wynosi poniżej 7°C, lepszym rozwiązaniem będzie zakup opon letnich. Komplet opon całorocznych kosztuje więcej, niż komplet opon letnich. Poza swoją ceną opony letnie mają również inne zalety.
Funkcja i wygląd opon letnich
Porównując opony zimowe i opony letnie, można zauważyć różnice w wyglądzie. Opony letnie mają o wiele większe bloki bieżnika i mniejszą liczbę lameli. Dzięki temu większa powierzchnia gumy dotyka nawierzchni. Rezultat: lepsze prowadzenie, większa stabilność pojazdu podczas hamowania i krótsza droga hamowania.
Opony zimowe i letnie różnią się również głębokością bieżnika. Opony letnie zazwyczaj mają płytszy bieżnik w porównaniu do opon zimowych. Nie muszą trzymać się drogi tak dobrze, jak opony zimowe na śniegu. Opony letnie dają więc o wiele większą stabilność przy dużych prędkościach. To oznacza, że lepiej zachowują swój kształt i dlatego właśnie opony letnie pozwalają na szybszą jazdę niż opony zimowe.
Główną zaletą opon letnich jest to, że pozwalają na optymalne prowadzenie pojazdu na zarówno mokrej, jak i suchej nawierzchni. Jest to spowodowane między innymi specjalnie zaprojektowanymi żebrami bieżnika. Zapewniają one przyczepność na większej powierzchni wzdłuż i wszerz, co pomaga zminimalizować akwaplanację. Kolejną zaletą jest mieszanka gumowa.
Z czego są zrobione opony letnie?
Mieszanka, z której zrobione są opony letnie, zapewnia zwiększenie do maksimum bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy w ciepłych miesiącach. Zawsze pod wpływem ciepła mieszanki gumowe opon zmiękczają się. Mieszanki, z których zrobione są opony letnie, są twardsze niż w przypadku innych rodzajów opon. Umożliwiają dobre prowadzenie w wysokich temperaturach i na mokrej nawierzchni. Mimo tego powinny one być na tyle miękkie, by zapewniać komfortową jazdę. Dla kierowcy oznacza to mniejsze tarcie i lepszą efektywność paliwową.