Kiedy zmienić opony na zimowe?
Zalecamy zmienić opony na zimowe, gdy średnia temperatura spadnie i pozostanie poniżej 7°C. Bez względu na to, czy zmieniasz opony zgodnie z zasadą „od października do Wielkanocy” lub poprostu przy pierwszym śniegu – wszystko zależy od warunków pogodowych.
Do kiedy można jeździć na oponach zimowych? Zmień opony nieco później, jeśli temperatura wiosną wciąż utrzymuje się poniżej 7°C. To samo dotyczy łagodnych temperatur jesienią lub zimą.
Pamiętaj! Nie ma obowiązku zakładania opon letnich. W zasadzie można jeździć na oponach zimowych przez cały rok bez żadnych problemów.
Opony zimowe latem?
Czy jest sens zmieniać opony na letnie? Jazda na oponach zimowych latem jest dozwolona, ale niezalecana. Zdecydowanie zalecamy zmianę opon dwa razy w roku, nawet jeśli nie ma odpowiedniej regulacji. Dlaczego?
Opony zimowe i letnie są projektowane inaczej. Opony letnie są twarde i mają specjalną rzeźbę bieżnika, która zmniejsza ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Z drugiej strony opony zimowe zbudowane są z bardziej miękkiej mieszanki gumy, którą dostosowano do sezonu zimowego. Można to zauważyć w szczególności podczas hamowania. Wyraźniejsza rzeźba bieżnika zapewnia lepszą przyczepność na śniegu, gołoledzi i błocie pośniegowym, które latem nie występują.
Różnice w projektowaniu opon zimowych i letnich mają również wpływ na inne obszary. Opony zimowe zapewniają najlepsze osiągi pod względem zużycia paliwa i komfortu jazdy wyłącznie o odpowiedniej porze roku.
Co sprawia, że opony zimowe są lepsze w niskich temperaturach?
Opony zimowe specjalnie zaprojektowano, aby zagwarantować pełne osiągi w zimnej temperaturze. Ich mieszanka gumowa posiada większą proporcję naturalnej żywicy. Są wciąż elastyczne, nawet w temperaturze poniżej 7°C i lepiej trzymają się nawierzchni.
Rowki i żebra na bieżniku opony są głębsze niż te w oponach letnich. Zapewnia to dobrą jazdę na śniegu.
Jak na te właściwości wpływają wysokie temperatury? Sprawiają, że są mniej efektywne. Opony zimowe charakteryzują się wyższym oporem toczenia w ciepłą pogodę i znacząco dłuższą drogą hamowania. Oznacza to, że w temperaturze powyżej 15°C Twój samochód całkowicie zatrzyma się nawet o 7 m dalej niż na oponach letnich. Dlatego opony zimowe należy stosować jedynie o odpowiedniej porze roku.
Nasze wnioski: Dopasuj opony do warunków pogodowych. Oszczędzi to energię oraz paliwo i zapewni większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Zawsze pamiętaj o oponach zimowych w niskiej temperaturze.
Kiedy należy zmienić opony na zimowe? Odpowiedni czas na zmianę opon zależy od pogody w danym kraju i regionie oraz regulacji prawnych.
W których pojazdach nie trzeba zmieniać opon na zimowe?
W niektórych pojazdach nie ma potrzeby zmiany opon na zimowe w warunkach zimowych. Dotyczy to:
- Pojazdów komercyjnych wykorzystywanych w rolnictwie i leśnictwie
- Pojazdów jednośladowych, np. motocyklów, skuterów i rowerów
- Wózków widłowych przystosowanych do chwytania, podnoszenia, przenoszenia i ustawiania ładunków
- Pojazdów uprzywilejowanych policji, federalnych sił zbrojnych lub straży pożarnej oraz departamentu zarządzania katastrofami
- Specjalnych pojazdów, dla których nie istnieją opony klasy C1, C2 lub C3. (samochody, kampery, autobusy)